Fırsat Araçları
Skip Navigation Links İmamkayali2.comtr RSS RSS     RSS Nedir?

 

Üye Ol   Şifremi Unuttum
Neden Üye Olmalıyım?

Yakit Tasarrufu Için Tavsiyeler


Yakıt Tasarrufu İçin Basit Önlemler
Deponuza koyduğunuz yakıtın çok az bir kısmı aracınızı yolda ilerletmek veya klima ve yönlendirme sistemleri gibi yararlı aksesuarlara harcanmaktadır. Enerjinin geri kalanı kaybolmaktadır. En modern içten yanmalı motorlar bile yakıttaki enerjinin sadece üçte birini yararlı bir işe dönüştürmektedir. Kalan enerji ise ısı, sürtünme vb sebeplarle verimli olarak kullanılamamaktadır.
Maliyeti çok az olan yada hiç maliyeti olmayan birçok yakıt tasarruf yöntemi mevcuttur.Aşağıdaki uygulamaları yaparsanız % 10 ila %15 arasında bir tasarruf sağlamış olursunuz.

Yavaşlayın
Sıkıcı ama gerçek… % 10 daha hızlı sürüş hava direncinin çok yüksek olmasından dolayı aracınızın da daha fazla yakıt yakmasına neden olacaktır. Çünkü hızlı bir şekilde yol alırken aracınız gücünün yarısını hava direncini yenmek için kullanılır.

Lastik basıncını her zaman kontrol edin
Tavsiye edilen basınç miktarlarını uygulamanız size her zaman iyi derecede direksiyon hakimiyeti ve yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre % 20 daha az şişirilmiş bir lastik % 10 daha fazla yakıt kaybına neden olmaktadır. Lastik basıncının hangi aralıkta olması gerektiği sürücü kapısının içindeki bir plakanın üzerinde yazar. Burada belirtilen asgari değere dikkat edilmeli.

Kontrollü Sürüş
Ani hızlanmalar kavşak ya da trafikte sert frenler yapmak yerine, hızınızı kontrollü bir şekilde arttırmayı deneyin ve böylece ani frenlerden kaçının.Belirli bir hıza ulaştığınızda yüksek viteste sabit bir hızda aracınızı sürün. Kontrollü hızlanma, virajları yavaş dönme, yumuşak frenleme yakıt tasarrufunun artmasını sağlar. Unutmayın ki yaptığınız her fren o ana kadar hızlanmak için topladığınız enerjinin dışa atılması anlamına gelir. Mümkün olur olmaz, sabit seyir hızına çıkmak ve o hızda kalmak gerekiyor. 60km/s’ye kadar, en yüksek vitese en kısa sürede geçmek için, süratli şekilde hızlanmayı tercih etmek gerekir. 80-90 km’nin üzerindeki hızlar tüketimi artırır.

Yüksek vitesler kullanın
Motorlar düşük hızlarda, yüksek hızlara nazaran, daha iyi performans verirler. Zira yüksek hızda gücün büyük bir kısmı motor parçalarının hareketi için harcanır. Motorun özelliklerine bağlı olarak yüksek vites seçilmeli. Vitesleri zamanında değiştirmek de yakıt tüketimini azaltacaktır. Dizel araçlarda 1.750-2.000 dakida/devirde, benzinli araçlarda 2.400 dakika/devirde vites yükseltin.
 
Havalandırma ve soğutma
Pencere ve Sunroof’u mümkün olduğunca kapalı tutun.Bu hava direncini daha da azaltacaktır. 80 km/s’ye kadar hızlarda aracın camları 3-4 cm açılarak havalandırılması yakıt tüketimini fazla artırmaz. Daha yüksek hızlarda camlar kapatılarak havalandırma fanı kullanılabilir. Bu da yeterli değilse, klimanın düşük oranda kullanıldığı bir ayar seçilmeli. Manuel klimada mavi çizgiden kırmızıya doğru yaklaşılmalı. Otomatik klimalı araçlarda ise klima 23-24 dereceye ayarlanmalı.
 
Yokuşlarda gazı sabit tutun
Yokuşta motora fazla yük bineceği için tüketim düz yola göre daha fazla olur. Tüketimi azaltmak için yokuştan önce düzlükte biraz hızlanmak, yokuşta gazı sabit tutmak ve hız azalsa da artırmamak gerekir. Yokuştan inerken yokuş yeterince dikse, gaz vermeden viteste inmek motora giden yakıtı tamamen kesecektir.
 
Düşük devirde kullanın
Motorun özelliklerini en verimli şekilde kullanmak için aracın torkunun hangi devirlerde en yüksek olduğuna dikkat etmek gerekir. Örneğin, dizel motorların en verimli ve en yüksek performanslı olduğu devirler (motordan motora değişmekle birlikte) 1.600-3.000 dakika/devir arasıdır. Bu da şu anlama gelir; herhangi bir viteste 3500 dakika/devirde gitmektense, vites büyütüp 2.000-2.500 civarında gitmek, yakıt tüketimi açısından çok daha verimlidir.
 
Şehir içinde frene az basın
Öndeki araçlarla belirli mesafe bırakarak ve trafiği dikkatle izleyerek öndeki araçların yavaşladığı durumlarda gazdan daha erken ayağınızı çekerek tüketimi azaltmak mümkün. Frene her bastığımızda verdiğimiz gazın boşa gittiğini unutmamak gerek.
Trafik ışıklarının kırmızı olduğu görüldüğünde uzaktan gazı bırakmak ve vitesle yani motor freniyle yavaşlamak yakıt tüketimini azaltır.
 
Kaç dakika kazanırsınız ?
Yol boş olduğunda en yüksek viteste ve mümkün olduğunca düşük bir devirde gitmek yakıt tüketimini en aza indirir. Bazı araçlarda 130 km/s hızdaki yakıt tüketimi 80 km/s’ye göre iki kat fazladır. Otoyolda giderken 130 km/s yerine 110 km/s ile gitmek her 100 km’de yüzde 15-20 tasarruf sağlar. Gideceğiniz 100 km’lik mesafeye de sadece 8 dakika sonra ulaşmış olursunuz.
 
Yol bilgisayarı kolaylık sağlar
Yol bilgisayarı anlık tüketimi gösterir. Yol bilgisayarının yardımıyla motor devrini ve vites seçimini en düşük tüketime göre ayarlamak mümkün...
 
Hız sabitleyici
Araç satın alırken hız sabitleyici tercih edilebilir. Otoyolda önemli oranda yakıt tasarrufu sağlıyor.

Servis ziyaretlerini düzenli yapın
Aracınızı düzenli olarak servise götürün. Bu küçük maliyetler sizi ileride büyük maliyetlerden kurtaracaktır. Bakımı iyi yapılmamış bir otomobilin yakıt tüketimi %10 -%20 arasında artabilir. Unutmayınız ki tam olarak çal
click hiv in africa hiv cure signs of aids or hiv
wives cheat click why women cheat on men they love
why does my boyfriend cheat i cheated on my boyfriend with a girl i have cheated on my boyfriend
just found out my husband cheated on me my husband cheated on me blog i found out my husband cheated on me
will my husband cheat blog.ivanovtech.com dating for married men
the reward joke classic adult jokes jokes stories humor funny open adult written porn stories with animals
free sex stories blog.msafdel.ir erotic stories sex stories
my spy cell phone spy app phone monitoring app for android free cell spy software
  Duyurular

 

Site Kullanım Koşulları, Yasal Uyarı ve Gizlilik