Fırsat Araçları
Skip Navigation Links İmamkayali2.comtr RSS RSS     RSS Nedir?

 

Üye Ol   Şifremi Unuttum
Neden Üye Olmalıyım?

ABS fren sistemi nedir ve ne saglar?

ABS, araçlarının her türlü yük durumunda bütün yol koşullarında ve çeşitli süratlerdeki zorunlu durumlarda yapılacak ani frenlemelerde tekerleklerin kitlenmesini önleyerek direksiyondaki tam hakimiyeti sağlayan sistemlere verilen ad. ABS, Almanca Antiblockier-system veya İngilizce Anti-lock Braking System ifadelerinin kısa yazım biçimidir. Kilitlenmeyen fren sistemi anlamına gelir.

ABS fren durumunda her bir tekerleğin devir sayısındaki değişikliği bir kontrol ünitesi aracılığı ile denetleyen bir sistemdir. Dönüş sayısının ani düşmesi (örneğin kaygan zeminde fren yapma durumunda) ve tekerleğin kilitlenmesi durumunda kontrol ünitesi otomatik olarak fren basıncını düşürür. Tekerlek tekrar hızlanınca fren basıncını tekrar yükselterek tekerlek frenlenir. Bu aşama saniyede birçok kez gerçekleşir. Sağ ve sol tarafın ayrı zeminlerde olması halinde bile (örneğin sağ tekerlekler ıslak sol tekerlekler kuru zeminde) herhangi bir kilitlenme veya kayma söz konusu değildir. Bu sayede direksiyona hakimiyet tam, fren mesafesi oldukça kısadır.

Fizik kanunlarının dışına asla çıkılamaz, yani çeşitli fizik kanunları her zaman mevcuttur. Islak zeminde ABS söz konusu olsa bile fren mesafesi kuru zeminden daha fazladır. Fren sırasında çeşitli doğal kanunlar her zaman söz konusudur. Bunları hiçbir şey önleyemez. Amaç bu kanunların optimal olarak kullanmaktır.

Fren kuvveti uygulanan tekerlek aracın hızına uygun olmayan şekilde yavaş dönerse bu olaya kayma denir. Serbest dönen tekerlek %0 kaymalıdır . Kilitlenmiş olan tekerleğin kayması %100`dür. En ideal fren durumu tekerleğin durduğu anda değil lastik ve zemin durumuna göre %10 veya %50 kayma durumudur. İstenilen kaymanın elde edilebilmesi için gerekli fren basıncı lastik ile yol arasındaki bağlantı kuvvetine bağlıdır. Bu kuvvet katsayısı kuru zeminde yüksek , ıslak zeminde daha düşük , buzlu zeminde çok düşük bir değerdir. ABS bütün bu zemin durumlarına uyum sağlayarak tekerlekleri istenilen kayma aralığında tutmayı amaçlar.

ABS fren sistemi olan bir araç, ABS fren sistemi olmayan bir araca göre daha kontrollü bir duruş sağlar. ABS`li bir araç daha kısa mesafede durur demek çok yanlış bir düşüncedir. Durma mesafesi her zaman aracın hızına bağlıdır. Aracı yavaşlatırken ne kadar sert fren yaparsanız yapın, direksiyon hakimiyetine sahip olmak aracınızda ABS varsa mümkündür.
page/my-girlfriend-started-to-communicate-with-ex">why husbands cheat find an affair
why do wifes cheat why do husbands cheat married men having affairs
early pregnancy abortion pill wives who cheat open how to cheat on wife
why i cheated on my husband go why do i cheat on my husband
i want my girlfriend to cheat my girlfriend cheated on me but i still love her i had a dream that my girlfriend cheated on me
My boyfriend cheated on me marcandela.com beautiful women cheat
my wife cheated on me with my father yodotnet.com why men cheat on beautiful women
free sex stories blog.msafdel.ir erotic stories sex stories
  Duyurular

 

Site Kullanım Koşulları, Yasal Uyarı ve Gizlilik